Minooka Top Times

800 m dash            Top Times/Marks

 

Andrew Santillo ’08

Nick Liberatore ’10

Dan Popek ’12

Danny Bahret ’11

Rank

UN

UN

1

*AS

*AS

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

Time

1:50.80

1:52.77

1:52.90

1:53.49

1:53.90

1:54.10

1:54.25

1:54.46

1:57.81

1:58.62

1:58.90

2:00.20

2:00.85

2:02.10

2:02.40

2:02.50

2:02.62

2:02.90

2:03.70

2:04.08

2:05.22

2:05.50

2:05.65

2:06.09

2:06.11

2:06.18

2:06.28

2:06.40

2:06.50

Name

Joe McAsey

Dan Popek

Joe McAsey

Joe McAsey

Joe McAsey

Tom Clennon

Alex Pierce

Dan Popek

Joey Santillo

Danny Bahret

Chris Wilson

Andrew Santillo

Nick Liberatore

Erik Brick

Evan Slabaugh

Nick Heimer

Cam Knudsen

Travis Murray

Jeff Chiapello

Sean Coyle

Elliott Johnson

Ray Segatto

Kyle Shelton

Jim Kelly

Kyle Brown

Joe Schuett

Julian Hoshell

Ryan Zarley

Brian Marshell

Year

2011

2012

2011

2011

2010

1976

2013

2012

2013

2011

2013

2007

2010

2013

2011

2004

2013

2005

2001

2010

2012

2004

2014

2008

2013

2008

2009

2007

1999

Meet - Finish

Midwest Distance Gala - 1st Place (#1 IL; #18 US)

Midwest Distance Festival - 6th Place (#5 IL; #90 US)

3A IHSA State Prelims - 2nd Seed (#3 IL; #88 US)

3A IHSA State Finals - 3rd Place

3A IHSA State Finals - 4th Place

9th Annual Carlin Nalley Invitational

IHSA 3A Sectional Meet (Joliet West) - 1st Place

3A IHSA State Finals - 5th Place

IHSA 3A Sectional Meet (Joliet West) - 6th Place

3rd Annual Saxon Invitational - 3rd Place - Varsity

39th Ron Gummerson Classic - 2nd Place - Class B

Steven Hunt Invitational - 1st Place

12th Annual Minooka Invitational - 3rd Place

39th Ron Gummerson Classic - 1st Place - Class C

37th Ron Gummerson Classic - 1st Place “C” Heat

Unknown - Unknown

Romeoville w/Plainfield East - 2nd Place - Varsity

2A Plainfield Central Sectional - Unknown

Unknown - Unknown

Plainfield North Dual - 3rd Place

Lockport Township Indoor Invitational - 4th Place - Var

Unknown - Unknown

Plainfield South Invitational - 1st Place - Varsity

2A Rock Island Sectional - 14th Place

Plainfield Central w/Oswego - 4th Place - Varsity

Plainfield North Dual - 2nd Place

3A Plainfield Central Sectional - 19th Place

Unknown - Unknown

Unknown - Unknown

All-Time

Unattached

Indoor

FAT

Hand Held

*All-State

Sophomores

Rank

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Time

2:03.34

2:03.70

2:04.21

2:06.09

2:06.55

2:06.67

2:06.79

2:07.00

2:07.22

2:10.22

Name

Joey Santillo

Andrew Santillo

Dan Popek

Erik Brick

Matt Powers

Kyle Shelton

Matt Sak

Chris Drey

Andrew Carpenter

Brendan McGrath

Year

2011

2006

2010

2011

2008

2012

2014

2014

2010

2013

Meet - Finish

3rd Annual Saxon Invitational - 8th Place - Varsity



3rd Annual Saxon Invitational - 1st Place - F/S


4th Annual Saxon Invitational - 1st Place - F/S

Plainfield South Invitational - 1st Place - F/S

Plainfield South Invitational - 2nd Place - F/S


Lockport Township Indoor Invitational - 1st Place - F/S

Freshmen

Rank

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Time

2:08.09

2:08.66

2:09.72

2:10.32

2:10.71

2:10.92

2:12.17

2:12.80

2:12.89

2:14.00

Name

Dan Popek

Andrew Carpenter

Kyle Brown

Kyle Smith

Joey Santillo

Mitch Fajman

Chris Drey

Jack Sullivan

Michael Bozue

Matt Powers

Year

2009

2009

2011

2009

2010

2009

2013

2014

2013

2007

Meet - Finish



F/S SPC Meet (Plainfield East) - 3rd Place




Red Ribbon Invitational - 4th Place - F/S

1st Annual Thornwood Open - 8th Place - F/S

Oswego East w/Plainfield South - 3rd Place - F/S

Indoor

FAT

Hand Held

Indoor

FAT

Hand Held

Joey Santillo ’13

Erik Brick ’13

#1

800m Athlete

Joe McAsey

1:52.90

Alex Pierce ’13

Chris Wilson ’13